
Ako na osobné financie
Svojim peniazom venujte maximálnu pozornosť, pretože nikoho viac nezaujímajú ako vás.
Rozdiel medzi príjmami a výdavkami tvorí osobný majetok a záujmom väčšiny je tento majetok zvyšovať. To znamená, mať financie pod kontrolou a míňať menej ako zarobíte.
Prvou vecou, ktorú by ste mali riešiť je rozdelenie peňazí. Deliť by sa mali podľa:
- Účelu – bežné výdavky, rezerva, investície
- Likvidity – k dispozícii ihneď – na bežné výdavky, do 1-2 dní - rezerva, do 14 dní - investície
Bežné výdavky
Bežné výdavky plaťte - ako inak - z bežného účtu. Vyčleňte si z výplaty sumu na bežné výdavky podľa osobných preferencií a so zvyškom pracujte ďalej. Ak nemáte stanovený limit na bežné výdavky a spoliehate sa na „čo zvýši na konci mesiaca“, tak koľko zvýši na konci mesiaca?
Rezerva
Aká by mala byť výška rezervy? Nedovolím si nikomu predpisovať, aká suma by to mala byť. Som vyznávačom slobody a zodpovednosti, a preto hovorím, že v rezerve by ste mali mať toľko peňazí, koľko vám poskytne pocit bezpečia a istoty. Na začiatok by vaším cieľom mohlo byť napr. 1 000 €. Rezervu nedržte na bežnom účte, oddeľte si ju na iný účet (ideálne bez karty). V hre je psychologický faktor, ktorý má zabrániť impulzívnemu míňaniu. Ak tie peniaze ozaj potrebujete, nemal by byť problém urobiť prevod. To ale znamená ísť na účet, prihlásiť sa, zadať číslo účtu ... No, ak cez tento proces neprejdete, tak ste tie peniaze nutne nemuseli minúť, či?.
Posledná časť je určená na investície, o ktorých budem hovoriť v ďalšom článku.
? Otázka na záver ?
Ste spokojný/á s mierou vašej sporivosti?
ÁNO
NIE - ak ste si vybrali nie, kontaktujte ma na bezplatnú konzultáciu.
https://lenkadikaczova.sk/on-line-konzultacie