Hypotéky čaká od júla ďalšia zmena. Koho ovplyvní najviac?

Hypotéky čaká od júla ďalšia zmena. Koho ovplyvní najviac?

`html

 

Hypotéky čaká od júla zmena. Koho ovplyvní najviac?

Hypotéky čaká od júla zmena. Koho ovplyvní najviac?

Ak plánujete vlastné bývanie, mali by ste vedieť, že od 1. júla 2024 nás čakajú zmeny v oblasti hypotekárnych úverov, ktoré môžu ovplyvniť sumu, ktorú si budete môcť od banky požičať. Pri výpočte maximálnej výšky hypotéky sa zohľadňuje viacero faktorov, vrátane výšky čistého príjmu, existujúcich úverov, maximálnej zadlženosti a výšky životného minima, ktoré sa od júla zvyšuje.

Nové životné minimum od júla 2024

Výška životného minima, ktorá je jedným z kritérií, ovplyvňujúcich maximálnu výšku úveru, sa od 1. júla 2024 zvyšuje. Pre plnoletú fyzickú osobu bude po novom životné minimum vo výške 273,99 eur mesačne, pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu to bude 191,14 eur. Pre dieťa, či už zaopatrené alebo nezaopatrené, sa výška životného minima zvyšuje na 125,11 eur na mesiac.

Vplyv na výšku hypotéky

Hoci sa životné minimum zvyšuje len o 1,9%, v celkovom výpočte pri výške sumy hypotéky to môže predstavovať stovky eur. Keďže výška hypotéky sa odvíja od existujúcich úverov, maximálnej zadlženosti a aj od výšky životného minima, pre mnohé rodiny to môže byť problém. Maximálna zadlženosť nesmie presiahnuť osemnásobok čistého ročného príjmu, do ktorého počítame nielen hypotéku, ale aj iné úvery či kreditné karty.

Výpočet maximálnej výšky hypotéky

Banka teda pre poskytnutie hypotéky najskôr odpočíta z vášho čistého mesačného príjmu životné minimum, povinnú rezervu a existujúce splátky úverov. Zvyšnú sumu vynásobí maximálnym počtom rokov, ktoré by ste mali byť schopní splácať a následne vám vypočíta sumu hypotekárneho úveru, ktorý môžete dostať. Najkratšia doba splácania hypotéky je jeden rok, no spravidla hypotéku splácate 30 rokov, vo výnimočných prípadoch 40 rokov. Všetko závisí od podmienok bánk a samozrejme veku žiadateľov, ktorý síce nie je podmienený zákonom, no mnoho bánk stanovuje hornú hranicu veku 65 rokov.

Ak sa so mnou chcete o niečom poradiť, kontaktujte ma prostredníctvom kontaktov na mojej webovej stránke. Rada vám pomôžem nájsť najlepšie riešenie pre vašu situáciu.

```

Ing. Lenka Dikaczová
Autor: Ing. Lenka Dikaczová

Sprievodca na ceste finančnou nezávislosťou.

 

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rada Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie