Viete čo znamená konsolidácia úverov?
18. 06. 2020

Viete čo znamená konsolidácia úverov?

Dnešná doba praje úverom a väčšina ľudí využíva možnosť požičať si financie. Niektoré úvery sú výhodnejšie, iné sú menej výhodné a mnoho z nás len spláca bez toho, aby zistili, aké sú možnosti zmien v súvislosti s úvermi. Sčasti to môže byť spôsobené nechuťou k byrokracii, no dôvodom môže byť aj nízka úroveň finančnej gramotnosti či napríklad nevedomosť o možnostiach zmien. Taktiež je možné, že konsolidáciu neumožnia prísne kritéria hypoték alebo majú strach, že v prípade neschválenia získajú negatívny zápis do úverového registra. Konsolidácia úverov nie je novinka, no o jej využití mnohí nevedia. 

 

Konsolidácia úverov je zlúčenie minimálne dvoch nevýhodných úverov do jedného, ktorý bude výhodnejší. Môže to byť výhodnejšia splátka, výhodnejší úrok či zníženie celkových nákladov, prípadne navýšenie finančného objemu úverov, ktoré vo finále dokážu značne zlepšiť finančnú situáciu. Dôležité je spomenúť, že je možné spájať aj spotrebné úvery, kreditné karty či povolené prečerpanie práve vďaka konsolidácii.

 

Pokiaľ konsolidujete úvery v rámci jednej banky, je možné, že to bude pre vás výhodnejšie. Budete mať totiž všetko na jednom mieste a tak získate o vašich financiách lepší prehľad. Okrem toho, že znížite mesačnú splátku, môžete zmeniť dĺžku doby splácania, ušetriť na poplatkoch a tým pádom budete mať viac financií.

 

Konsolidácia nie je refinancovanie

Refinancovanie úveru je v podstate dosiahnutie výhodnejšej úrokovej sadzby, pričom parametre úveru sa nemenia a záleží len na vás, či refinancujete úver u inej banky alebo vo vašej banke. Refinancovať môže prakticky každý, kto chce dosiahnuť výhodnejšie podmienky pri hypotekárnom úvere na bývanie. 

 

Pokiaľ chcete spájať úvery vo vašej banke, je možné, že budete musieť zaplatiť pokutu za predčasné splatenie. Niektoré banky ponúkajú možnosť konsolidácie za podmienok minimálne 12 mesiacov vzorného splácania. Určite je vhodné sa informovať buď vo vašej banke, či sa vám zaplatením poplatku za predčasné splatenie oplatí konsolidovať úvery alebo by bolo vhodnejšie prejsť do novej banky, kde môžete úvery spájať bez poplatku. Pred takýmto krokom je určite vhodným postupom poradiť sa. 

Ing. Lenka Dikaczová
Autor: Ing. Lenka Dikaczová

Som licencovaná finančná expertka a pomôžem vám prebrať kontrolu nad vašimi peniazmi.

Poskytujem ZADARMO konzultácie zamerané na zvýšenie vášho majetku.

Moja práca sa označuje ako finančný sprostredkovateľ, čo znamená, že hľadám pre klientov najvhodnejšie riešenie nezávisle od toho, kto ho ponúka. Preto môžem vyberať z ponuky 11 bánk, 13 poisťovní, 6 správcovských spoločností a zo stoviek podielových fondov.

Ako pracujem:

  • Zistím, čo chcete a potrebujete riešiť
  • Navrhnem riešenia z toho najlepšieho, čo je na trhu
  • Zdôvodním prečo
  • Vy sa rozhodnete
  • Následne za vás vybavím byrokraciu, aby sme spoločne došli k cieľu úspešne

Ak usúdite, že moje riešenie má zmysel, fajn. Ak nebudete s mojimi ponukami spokojní a nevyberiete si, jednoducho sa nič nedeje. Riešiť budem len to, čo potrebujete alebo vás zaujíma BODKA.

Kontaktujte ma a objednajte si termín konzultácie ZADARMO.