Kedy môžete očakávať vrátenie preplatku na dani z príjmov za rok 2022?
26. 01. 2023

Kedy môžete očakávať vrátenie preplatku na dani z príjmov za rok 2022?

Pokiaľ vám vyšiel v daňovom priznaní za rok 2022 preplatok, je potrebné oň v prvom rade požiadať v daňovom priznaní. Pokiaľ teda budete podávať daňové priznanie za rok 2022 k dani z príjmov, v niektorých prípadoch sa môže stať, že vám vyjde preplatok. K tejto situácii dochádza spravidla vtedy, ak ste platili vyššie preddavky na daň počas roka, ako ste mali určené daňovou povinnosťou. Preplatky sa najčastejšie vyskytujú u študentov, dôchodcov, nezamestnaných a podobne, u fyzických osôb môže táto situácia nastať pri uplatnení nezdaniteľných častí alebo daňových bonusov. Ak máte zamestnanie a vyjde vám preplatok, zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie je povinný tento preplatok zamestnancovi vyplatiť. Ak si ako zamestnanec podávate daňové priznanie sami, preplatok vyplatí priamo daňový úrad.

Podanie dane z nehnuteľnosti v roku 2023
12. 01. 2023

Podanie dane z nehnuteľnosti v roku 2023

Každý, kto si v roku 2022 (od 2.1.2022 do 1.1.2023) kúpil nehnuteľnosť, má povinnosť do 31.1. 2023 zaplatiť povinnú daň.

Poznáte výšku svojho majetku?
04. 01. 2023

Poznáte výšku svojho majetku?

Začiatok roka je najvhodnejším časom na bilancovanie. Práve vtedy robia obchodníci svoje inventúry, preto si urobme finančnú inventúru aj my. Aby ste vedeli, kam sa máte pohnúť, potrebujete vedieť, kde ste. Ako to urobiť?

Počuli ste už o rodičovskom dôchodku? Od januára oň bude možné požiadať.
27. 12. 2022

Počuli ste už o rodičovskom dôchodku? Od januára oň bude možné požiadať.

Dôchodkový systém čakajú rôzne zmeny a o niektorých sme už avizovali. Najnovšie nás čaká zmena v podobe rodičovského bonusu, ktorý začína platiť od 1. januára 2023. Takzvaný rodičovský dôchodok by mal zmierňovať rozdiely medzi dôchodkami bezdetných dôchodcov a dôchodcov s deťmi.

Organizácia osobných financií
18. 12. 2022

Organizácia osobných financií

Ak máte vyčlenené peniaze na bežné výdavky a máte alebo ste si začali tvoriť rezervu, ďalšou položkou vo vašom rozpočte by mala byť suma určená na investovanie. Vďaka investíciám môžete zhodnotiť svoje peniaze, ktoré by inak na bežnom účte alebo doma kvôli inflácii postupne stratili svoju hodnotu.

Od januára nás opäť čaká sprísňovanie pravidiel pre hypotéky.
16. 12. 2022

Od januára nás opäť čaká sprísňovanie pravidiel pre hypotéky.

Slováci majú problém s dlžobami, čo preukazujú aj dlhodobé štatistiky, najmä v pomere dlhov k finančnému majetku. Kvôli tomu sa Národná banka Slovenska rozhodla opäť prijať opatrenia, ktoré by mali zlepšiť naše štatistiky a tým pádom nás čakajú zmeny v podmienkach poskytovania hypoték. Od 1. januára 2023 sa tak budeme musieť pripraviť na novinky. Čo nás po novom čaká?

Ako na osobné financie
08. 12. 2022

Ako na osobné financie

V najnovšom článku sa dočítate. 

Rozdiel medzi príjmami a výdavkami tvorí osobný majetok a záujmom väčšiny je tento majetok zvyšovať.

Od januára sa ruší dôchodkový strop. Pre koho táto zmena platí?
01. 12. 2022

Od januára sa ruší dôchodkový strop. Pre koho táto zmena platí?

V súčasnosti sa každý rok zvyšuje dôchodkový vek o 2 mesiace a podľa legislatívy by sa malo zvyšovanie dôchodkového veku zastaviť na veku 64 rokov. Do úvahy pri odchode do dôchodku sa pri ženách berie aj počet detí, no na “odchod” do dôchodku je v súčasnosti špeciálna tabuľka ako príloha zákona o sociálnom poistení, ktorá občanom narodeným do roku 1966 určuje, kedy nastáva ich dôchodkový vek. Od 1. januára 2023 vstupuje do platnosti nový zákon o sociálnom poistení, ktorý by tabuľku odchodu do dôchodku mala nahradiť premenná, ktorou bude stredná dĺžka života.

Úroky stúpajú nahor
01. 12. 2022

Úroky stúpajú nahor

 

V najnovšom článku sa dozviete:

Éra zdražovania úverov sa rozbehla a bude ďalej pokračovať aj v budúcom roku. Pri hypotékach očakávame úrokovú sadzbu až 5 %. Nemá zmysel čakať s úverom, aj keď ešte nemáte vybranú nehnuteľnosť. Mesačná splátka tridsaťročnej hypotéky vo výške 200-tisíc eur bude 1 074 eur. Inými slovami, dnes si je možné 200-tisíc eur požičať za mesačnú splátku 898 eur, no v budúcnosti to bude 1 074 eur. Oproti súčasnosti mesačná splátka zdražie až o 176 eur.

Aké zmeny čaká daňový bonus na dieťa v budúcom roku?
07. 10. 2022

Aké zmeny čaká daňový bonus na dieťa v budúcom roku?

Daňové zvýhodnenie čakajú výrazné zmeny. S prechodom na nový systém od 1. januára 2023 bude daňový bonus na deti ovplyvnený novými pravidlami. Doposiaľ bola daňovníkovi vyplatená od zamestnávateľa alebo daňového úradu presná suma, ktorá sa určovala na základe veku dieťaťa podľa troch vekových kategórií.

 

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rád Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie