Viacpočetné rodiny získavajú nový príspevok na dieťa
Ak patríte medzi rodiny s viacerými deťmi, máme pre vás dobrú správu. Od 1. mája 2023 vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá umožňuje matkám získať rodičovský príspevok vo výške 829,86 eur aj na štvrté dieťa. Tento príspevok slúži na pokrytie základných nákladov pre novorodenca a je sociálnou dávkou, ktorú vypláca štát rodičom.
Vstup do II. piliera je od mája povinný. Aké zmeny nás čakajú?
Tento rok prináša viacero noviniek v dôchodkovom poistení a jednou z nich je aj automatický vstup do II. piliera. Vstup do II. dôchodkového piliera bol doposiaľ dobrovoľný, no od 1.mája 2023 prichádza zmena, kedy sa tento dobrovoľný vstup mení na automatický.
Ako narábať s peniazmi
Ako finančný poradca som stretla mnoho ľudí, ktorí majú problémy s peniazmi. Niektorí z nich nevedia, ako ich zarábať, iní majú problémy s ich správou a niektorí sa nevedia rozhodnúť, kam ich investovať. Prečítajte si môj nový článok a dozviete sa, ako mať správny vzťah k peniazom a zlepšiť svoju finančnú situáciu.
Investovali ste do kryptomien? Hackeri vám ich môžu ukradnúť aj cez obľúbené mobilné aplikácie
V poslednej dobe sa kryptomeny stali obľúbenou alternatívou k tradičným finančným systémom a investori ich využívajú skutočne vo veľkom. S kryptomenami, ako s každou formou financií, prichádza aj riziko krádeže a často sa spomínajú hackerské útoky cez obľúbené aplikácie.
Čo spôsobuje finančný stres a ako sa ho môžete zbaviť?
Finančný stres je pojem, ktorý možno mnohí nepoznajú, no pritom ho možno bežne zažívajú na vlastnej koži. Prichádza práve vtedy, keď nemáte svoje financie pevne v rukách a neustále musíte premýšľať o tom, kde a ako ich získať, aby ste dokázali zaplatiť nečakané výdavky či utiahnuť aktuálne výdavky počas mesiaca až do ďalšej výplaty. Starostlivosť o vaše finančné zdravie by mala byť minimálne rovnaká, ako o zdravie fyzické či psychické.
Výška životného minima rastie. Týka sa to aj vás?
Životné minimum sa opäť o čosi zvýši, nakoľko cieľom novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi je v súčasnosti poskytnúť čo najefektívnejšiu pomoc tej vrstve obyvateľstva, ktorá ju najviac potrebuje. Súčasťou zmeny novely zákona, ktorá bola schválená Národnou radou Slovenskej republiky v polovici februára je zmena valorizačného systému pre výpočet životného minima. Na túto finančnú injekciu nadväzujú však aj iné dávky a príspevky, o ktoré môže človek v hmotnej núdzi podľa svojej situácie žiadať.
Viete odlíšiť finančného poradcu od finančného agenta?
To, že peniaze ležiace na účte, alebo ako sa ľudovo hovorí pod paplónom, znamená, že strácajú na hodnote, už asi dávno viete. Ako však s financiami narábať tak, aby zbytočne neležali bokom, ale aby zarábali? Viete si vyhodnotiť, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia? Pýtate sa, či sa vám oplatí sporiť? Aj na tieto otázky vám bude vedieť odpovedať a poradiť to najvhodnejšie riešenie špecialista, ktorý sa financiami zaoberá. Ako však rozlíšiť posty špecialistov, ktorými sú finančný agent a finančný poradca? Zodpovedajú sa špecialisti za prípadne finančné straty alebo sú vaše financie pri neúspešnej transakcii či investícii nenávratne preč?
Zrušenie koncesionárskych poplatkov sa blíži. Ako nás ovplyvní táto zmena?
Po schválení zákonu o dani z osobitnej stavby sa zmena dotkne aj zrušenia koncesionárskych poplatkov, ktorá bude platná od 1. júla 2023. Rozhlas a televízia Slovenska by mala byť financovaná zo štátneho rozpočtu. Avizovaná zmena sa nedotkne len domácností, ale aj zamestnávateľov.
Ako na vysoké úroky na hypotékach
Dnešný článok o financiách je určený pre vás, ktorým končí fixácia úrokov na hypotéke v tomto roku alebo plánujete kúpiť nehnuteľnosť.
Kedy môžete očakávať vrátenie preplatku na dani z príjmov za rok 2022?
Pokiaľ vám vyšiel v daňovom priznaní za rok 2022 preplatok, je potrebné oň v prvom rade požiadať v daňovom priznaní. Pokiaľ teda budete podávať daňové priznanie za rok 2022 k dani z príjmov, v niektorých prípadoch sa môže stať, že vám vyjde preplatok. K tejto situácii dochádza spravidla vtedy, ak ste platili vyššie preddavky na daň počas roka, ako ste mali určené daňovou povinnosťou. Preplatky sa najčastejšie vyskytujú u študentov, dôchodcov, nezamestnaných a podobne, u fyzických osôb môže táto situácia nastať pri uplatnení nezdaniteľných častí alebo daňových bonusov. Ak máte zamestnanie a vyjde vám preplatok, zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie je povinný tento preplatok zamestnancovi vyplatiť. Ak si ako zamestnanec podávate daňové priznanie sami, preplatok vyplatí priamo daňový úrad.